Рекомендацiями з "Експресом" подiлилися Андрiй Онiстрат -- керiвник Київської обласної фiлiї "Укрсоцбанку", та Вiталiй Шапран, головний фiнансовий аналiтик рейтингової агенцiї "Експерт Україна".
-- Панове, у що буде вигiдно вкласти грошi у 2008 році?
Андрiй Онiстрат: -- На мою думку, якщо говорити про спiввiдношення прибутковiсть/ризикованiсть, найвигiднiше вкладення грошей -- на банкiвський рахунок у гривнях. Чому? По-перше, через високi
процентнi ставки на внески в нацiональнiй валютi. По-друге, недостатня лiквiднiсть банкiвської системи змушує фiнзаклади додатково пiдвищувати прибутковiсть своїх депозитних продуктiв. I, по-третє, є висока ймовiрнiсть ревальвацiї нацiональної валюти у 2008 роцi.
Утiм, розмiщуючи кошти на гривневому депозитi, звертайте увагу на умови договору. З огляду на те, що депозитнi ставки у другому-третьому кварталi року можуть знизитися, краще вибрати такий продукт, що не дозволяє банковi переглядати умови депозиту в односторонньому порядку.
Вiталiй Шапран: -- Якщо брати до уваги iнфляцiю на внутрiшньому ринку, то альтернативи депозитам у гривнi справдi немає.
-- Але чимало людей волiє мати заощадження в доларах чи євро. Яка валюта буде надiйнiшою в 2008 роцi?
Андрiй Онiстрат: -- Таки депозити в доларах США. Наступного року бачу тенденцiю до змiцнення американської валюти щодо євро, а це автоматично зробить її бiльш дохiдним активом.
Вiталiй Шапран: -- Як на мене, при дохiдностi гривнi 14 -- 17% рiчних i при тенденцiї до ревальвацiї нацiональної валюти тримати депозити в iноземнiй валютi навіть пiд 12% взагалi нерацiонально! Та коли вже так, то краще обрати вклади у євро, а не в доларах. Тi вкладники, якi нинi переглядають свої доларовi депозити, чинять правильно.
Ми мали пiдвищення цiн на газ. Нацбанку й уряду треба вжити заходiв щодо коригування iнфляцiї. А найкращий спосiб посилення дiлової активностi всерединi країни -- ревальвацiя. Про неї давно говорять, хоча Нацбанк поки що мовчить. I все ж невелика ревальвацiя в рамках валютного коридору, до 4,95 гривнi за долар -- це тенденцiя, яка таки "зачепить" вкладникiв доларових депозитiв.
-- Серед надiйних валют -- швейцарський франк, англiйський фунт стерлiнгiв. Може, у них варто "вкластися"?
Андрiй Онiстрат: -- Розмiщення коштiв на депозитах у таких "екзотичних" валютах я взагалi не брав би до уваги -- з огляду на їх
вкрай низьку прибутковiсть та лiквiднiсть. "Ходiння" того ж англiйського фунта або швейцарського франка в Українi дуже обмежене. Далеко не кожен банк береться обмiнювати цi валюти на гривню, тому й курсовi втрати на таких валютообмiнних операцiях навряд чи можна назвати прийнятними.
Вiталiй Шапран: -- Знайти банк, який приймає депозити в англiйських фунтах, в Українi непросто. Тому заощадження у фунтах неефективнi. Та якщо ви хочете вiдмовитися вiд постiйної залежностi "долар -- євро", то краще вже тримати депозити у швейцарських франках. Хорошi програми з вкладення у них деякi нашi банки пропонують. Але врахуйте: якщо ставка щодо євро коливається в межах 6 -- 8%, долара -- 10 -- 12%, то щодо франка --
4 -- 6%. Тобто, ця валюта стабiльнiша, але процентна ставка щодо неї -- найнижча.
-- Можливо, варто купувати в банку золотi зливки?
Андрiй Онiстрат: -- Через украй низьку лiквiднiсть не рекомендую вкладати кошти навiть у банкiвськi метали. Погано прогнозована прибутковiсть i курсовi втрати роблять цей актив малоефективним iнструментом для невеликих iнвестицiй.
Вiталiй Шапран: -- Я теж не беруся передбачати рух цiн на золото, паладiй, платину наступного року, бо немає гарантiї, що за два-три роки цей ринок не повернеться до мiнiмальної позначки. Сьогоднi курси їх -- на максимальних позначках, а пiсля того ринок зазвичай трохи завмирає. Та як варiант диверсифiкацiї можна рекомендувати тримати частину заощаджень на банкiвських "золотих" депозитах. Тiльки слiд врахувати, що, як правило, iнвестицiї у дорогоцiннi метали довгостроковi -- нiхто їх не купує й не продає
впродовж пiвроку.
подробнее